We've updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Easy Ghost | EXTB042

by ACHES

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.
    Purchasable with gift card

      name your price

     

1.
2.
3.

about

Not so long ago we embarked into the turbulent cloudscape of Jonny Fox’s project ‘Aches’ with a jagged debut 12” vinyl.
Before we knew it two works from the album ‘Glass Lip’ were in the hands of a couple of our favourite producers; Dam Mantle and Ink Midget. The result is two remarkable remixes which until now, have been kept painfully secret.

Exitab Presents EXTB042: Thundering synth jungle ‘Easy Ghost (Aches radio edit)’, The jaunty deep groove of ‘Easy Ghost (Dam Mantle remix)’ and the Pounding, epic, progressions of ‘Bullet Sleep (Ink Midget remix)’.

***

SK: Nie je to tak dávno, čo sme do sveta pustili Achesov debutový album Glass Lip. 'Bullet Sleep' je jedna z najstarších a 'Easy Ghost', naopak jedna z najmladších skladieb, ktoré tento biely vinyl skrýva vo svojich drážkach. Ešte predtým sme oslovili dvoch našich obľúbených producentov aby si tieto kúsky zoberali do vlastných rúk. Výsledok sa dá opísať len v superlatívoch.

Pre tých, čo nevedia, Dam Mantle je vychádzajúci talent glasgowskej beatovej scény, ktorý minulý rok so svojim EP 'WE' namútil minimálne toľko vody, koľko jeho o niečo známejší krajan Hudson Mohawke. V týchto dňoch má vonku vynikajúci debutový album Brothers Fowl, ktorý vychádza na labeli Notown. Remixoval napríklad aj Gonjasufi, Gold Panda či dámy z Au Revoir Simone.

Ink Midgetov remix je o niečo klubovejšie zameraný, nesie sa na vlnách jeho minulotýždňového releasu 'Re-Leave'. Zbesilým hajtkám a šielane postrihaným vocal samplom kontruje epická gitarová stena. Nevieme sa rozhodnúť, ktorý track je lepší.

credits

released November 22, 2012

on Exitab
'Easy Ghost' writen, produced and recorded by Aches
Easy Ghost remix by Dam Mantle / Bullet Sleep remix by Ink Midget
mastered by Ink Midget
coverart by Kameo

license

tags

about

Exitab Bratislava, Slovakia

contact / help

Contact Exitab

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like Easy Ghost | EXTB042, you may also like: